logo.png
                 
pl
pl
 
Port Czerniakowski

Dopiero w połowie XIX w. wykorzystano łachę i zbudowano port zimowy oraz Warsztaty Żeglugi Parowej na Solcu, przez Spółkę Żeglugi Parowej na Rzekach Spławnych Królestwa hrabia Zamoyski et Compania. Budowano tu i remontowano parowce wyprodukowane za granicą, potem budowano statki wyposażając je w sprowadzane maszyny parowe, aż po uruchomienie produkcji jednostek całkowicie własnej produkcji - holowniki: Warszawa, Andrzej i Gdańsk.

Po Powstaniu Styczniowym i likwidacji Spółki (skonfiskowano cały majątek hr. Zamoyskiego), część taboru - 3 statki, kupił Maurycy Fajans i Synowie. Przedsiębiorstwo to bardziej zajmowało się przewozami towarowymi, ale upadające w latach osiemdziesiątych XIX w. Warsztaty Żeglugi Parowej przekształcono w stocznię budowy statków.

Po pierwszej wojnie światowej port tracił na znaczeniu na korzyść budowanego portu Praskiego. Po drugiej wojnie resztę urządzeń przeniesiono w 1965r. do Państwowej Stoczni Rzecznej w Radziwiu pod Płockiem, a basen wodny wykorzystano na bazę sportów wodnych i ośrodek wypoczynkowy.

Ponieważ wysoka fala powodzi w 1998r. zagroziła przelaniem się przez Wisłostradę i zalaniem terenów dolnego Mokotowa i Wilanowa, podjęto decyzję budowy stalowych wrót zabezpieczających przed żywiołem. Dwuskrzydłowa stalowa brama waży 30 ton, ma 11m wysokości i 6m szerokości, a jej fundament wkopany jest 8m poniżej dna Wisły.

Brama przegradza w poprzek kanałek łączący rzekę z basenem portowym i będzie zamykana tylko w czasie stanów powodziowych, a one nie trwają dłużej niż 2-3 tygodnie. Uzupełnieniem bramy jest ponad 700m wałów ziemnych i żelbetowych murków oporowych, o wysokości od 0,5 do prawie 3m, usytuowanych między mostem Łazienkowskim a Poniatowskiego.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
17070977
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
GASTRO PNG.png
SPIERAMY PNG-1.jpg
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg