logo.png
                 
pl
pl
 
grafika
Kanał Obwodowy

Jeszcze podczas trwania pierwszej wojny światowej rozpoczęto planowanie przyszłego rozwoju Warszawy i Pragi, w oparciu o nowe inwestycje wodne. Podstawową inwestycją miała być budowa kanału Obwodowego wokół Pragi o stałym poziomie wody. Rozpoczynać się miał w pobliżu wsi Las (obecny wylot do Wisły kanału Nowa Ulga), a ponownie wpadać do Wisły poniżej Tarchomina.

W projekcie uwzględniono połączenie kanału Obwodowego z Bugiem w rejonie Zegrza. Najważniejszymi obiektami miały być: port na Żeraniu mający połączenie z Wisłą i kanałem Żerań-Zegrze, oraz port Praski (na Saskiej Kępie). Projektanci kanału Obwodowego zakładali, że wybudowanie drogi wodnej na obrzeżach Pragi spowoduje powstanie dużej dzielnicy przemysłowej, wyprowadzenie niektórych uciążliwych zakładów z terenu miasta i odciąży transport kolejowy.

Wymagało to utrzymania w kanale stałego poziomu wody równemu średniorocznemu poziomowi wody w Wiśle na wysokości wsi Las. Zapewnić to miały śluzy komorowe na początku i końcu kanału. Założenie to było niezwykle istotne, gdyż pozwalało na budowę niskich nabrzeży, znacznie ułatwiających przeładunki i obniżenie ich kosztów.

Kanał Obwodowy po skorygowaniu projektu w 1921 r. miał mieć szerokość 34 m (zwierciadła wody), a na niektórych odcinkach nawet 54 m. Trasa kanału była zaprojektowana w pobliżu niektórych obiektów Twierdzy Warszawa, co było sprawą bardzo ważną, albowiem dawne rosyjskie tereny wojskowe przeszły na własność skarbu państwa.

Pozostałe tereny to podmokła dolina najniższego terenu akumulacyjnego Wisły, a więc tanie nieużytki, których trzeba było wywłaszczyć ok. 540 ha. Inwestycje wodne były bardzo popierane przez Ministerstwo Robót Publicznych, które bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości miało problemy z zatrudnieniem dużej liczby bezrobotnych, w tym i żołnierzy zwalnianych z armii. Prace ziemne przy kanale nie wymagały w większości kwalifikacji, więc znakomicie się do tego nadawały.

Schemat kanału obwodowego z zaznaczonym usytuowaniem portu handlowego i portu na Żeraniu

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
17070226
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
GASTRO PNG.png
SPIERAMY PNG-1.jpg
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg