herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
Pozostałości osady łużyckiej sprzed 3 tys. lat na Zielonej Białołęce
Opublikowano: 08.09.2020
grafika

Rejon naprzeciwko nowego liceum przy ul. Ostródzkiej od dawna jest ujęty w planie zagospodarowania przestrzeni jako stanowisko archeologiczne. Dlatego planując budowę pływalni od początku wiedzieliśmy, że realizacja jakichkolwiek prac musi być poprzedzona – obowiązkowymi w takich przypadkach - badaniami. Pierwszy etap wykopalisk od listopada 2019 r. do marca 2020 r. prowadziła na zlecenie Urzędu Dzielnicy Białołęka Fundacja Ab Terra.

Okazuje się, że w czasach, gdy na Kujawach kształtowało się grodzisko w Biskupinie, w Warszawie, na Białołęce również rozwijało się bogate osadnictwo tej samej kultury łużyckiej. 

Spodziewaliśmy się odkryć ślady niewielkiego sezonowego obozowiska, okazało się jednak, że trafiliśmy na pozostałości dużej osady kultury łużyckiej z późnej epoki brązu, sprzed około 3000 lat. – mówi Tomasz Gawęda, który prowadził badania na Białołęce. - Dzięki temu wiemy, że osadnicy zatrzymali się tu na dłużej. Odlaleźliśmy ślady palenisk i odkryliśmy kilkaset tzw. obiektów archeologicznych czyli pozostałości po np. dołkach posłupowych i jamach zasobowych. Te ostatnie dziś nazwalibyśmy piwniczkami magazynowymi - dodaje Tomasz Gawęda.

Bardzo ciekawym znaleziskiem, które udało się wykopać naukowcom jest naczynie sitowate – rodzaj glinianego durszlaka służącego do produkcji serów – ich produkcja niewiele się od tamtego czasu zmieniła!

Rodzaj znalezisk i ich liczba – ponad 1500! - sugeruje, że w tym miejscu znajdowała się część produkcyjna osady, a to z kolei, wraz z niewielkim strumykiem znajdującym się obok,  pozwala przypuszczać, że stanowisko może być o wiele szersze i gdzieś obok znajdują się pozostałości części mieszkalnej.

Prace archeologiczne były zaplanowane na dwa etapy. W pierwszym etapie należało określić rodzaj i jakość znalezisk. Po rewelacyjnych odkryciach, których dokonali badacze, Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o kontynuacji badań w drugim etapie.

Wyłoniliśmy już firmę, która przeprowadzi drugi etap badań. Po podpisaniu umowy będzie ona mieć 100 dni na ich wykonanie. Po zakończeniu badań archeologicznych planujemy ogłosić postępowanie na wybór projektanta pływalni.

Pierwsze gliniane fragmenty na terenie przy skrzyżowaniu ulic Ostródzkiej i Hemara zostały odkryte już w 1990 roku, podczas corocznych badań studentów, naukowców i archeologów w ramach programu Archeologiczne Zdjęcie Polski. Na wiosnę oraz na jesieni, kiedy pola są świeżo zaorane poszukują, rejestrują i nanoszą na mapy stanowiska archeologiczne. Centralna baza danych stanowisk przechowywana jest w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Warszawie.

zdjęcia: Fundacja AbTerra

stanowisko archeologiczne przy ul. Ostródzkiejdłoń trzymająca fragment glinianego naczynia z dziuramiosoba z aparatem fotograficznym robi zdjęcie dziury w ziemistanowisko archeologiczne fotografowane z poziomu ziemi

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...

Wjazd na parking urzędu po pobraniu biletu. Opłata: 3 h bezpłatnie, później 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Więcej w regulaminie.

Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
18765969
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg