herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
Awaria kolektora ściekowego w Warszawie
Opublikowano: 09.09.2019
grafika

Aktualizacja 25.09.2019:

Dzięki analizie wykonanej przy wsparciu specjalistów z Politechniki Warszawskiej wiadomoz że po zdemontowaniu ok. 100 metrów bieżących każdego z dwóch kolektorów, możliwe jest zastąpienie tych odcinków stalowymi rurami, a w efekcie naprawienie przesyłu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy w istniejącym tunelu pod Wisłą.

Prace te miasto chce zakończyć do połowy listopada, co zgodnie z informacją uzyskaną od rządu powinno wystarczyć aby w bezpieczny sposób ponownie przekierować ścieki z tymczasowego przesyłu na moście pontonowym, do właściwego systemu pod Wisłą. Taką decyzję podjąłem w trosce o wszystkich mieszkańców naszego miasta, tak aby w najmniej uciążliwy sposób zrealizować to zadanie. Nie będzie zatem realizowany kolejny tymczasowy rurociąg poprowadzony na moście Marii Skłodowskiej - Curie - powiedział Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Drugą ważną decyzją jest rozpoczęcie prac związanych z budową drugiego niezależnego systemu przesyłu ścieków pod dnem Wisły do oczyszczalni Czajka. Z przedstawionych miastu analizach analizach wynika, że aby m.in. w bezpieczny sposób w przyszłości przeprowadzić prace modernizacyjne, mające zabezpieczyć potrzeby prężnie rozwijającej się Warszawy, ale i jednocześnie zabezpieczyć od potencjalnych możliwych awarii, konieczna jest budowa równoległego drugiego systemu przesyłowego. Takie prace również już rozpoczynamy. To zadanie musi potrwać ale jest moim zdaniem niezbędne i konieczne - poinformował Rafał Trzaskowski.

Aktualizacja 09.09.2019:

Miasto Stołeczne Warszawa kolejny dzień pracuje nad ustaleniem przyczyn awarii kolektora. Do tej pory usunięto blisko połowę ze stumetrowego odcinka betonowej pokrywy, koniecznego do prac naprawczych. Jednocześnie trwa badanie całego rurociągu. Rozszczepienie nastąpiło w punkcie łączenia dwóch fragmentów rurociągu - pod obejmą. Trzeba sprawdzić wszystkie inne punkty łączenia. To pokaże, czy wystarczy naprawić fragment, czy konieczny będzie remont całości i ile potrwa naprawa.

Przesył ścieków przez most pontonowy ruszył 9 września. Ten rurociąg, według wstępnych zapewnień strony rządowej, może funkcjonować około dwóch miesiący. Dlatego też miasto rusza z realizacją rozwiązania awaryjnego i budowy rurociągu podwieszonego na moście Marii Skłodowskiej - Curie.

Miasto ma już konieczne wyliczenia i projekt inżynieryjny oraz wystąpiło do strony rządowej o maksymalne skrócenie terminów wydawania niezbędnych pozwoleń aby pilnie rozpocząć fazę realizacji budowy drugiego by-passa już na moście. Wybrana w przetargu firma będzie miała maksymalnie do 6 tygodni na zmontowanie rurociągu na moście Północnym, co przy zapewnieniu strony rządowej co do trwałości mostu pontonowego, powinno w zupełności wystarczyć.

Eksperci z Politechniki Warszawskiej analizują czy błędy popełniono na etapie budowy czy podczas projektowania. Ekspertyza zajmie jeszcze kilka tygodni – wszystkie próbki (wycięte fragmenty rurociągu) przekazywane są do laboratoriów Politechniki Warszawskiej.

Czystość wody na północ od Warszawy. Żadna z instytucji rządowych nie podała informacji o klęsce ekologicznej. Wiem, że takie nieprawdziwe informacje pojawiają się w przestrzeni medialnej. Zatem raz jeszcze – nie bagatelizujemy sytuacji ale nie mamy do czynienia w najmniejszym stopniu z jakimkolwiek stanem klęski żywiołowej. Co więcej, póki co, wszystkie badania wody zarówno w odległości już 2500 m od zrzuty, ale i na kolejnych punktach pomiarowych aż do Płocka, potwierdzają, że woda w Wiśle niczym nie różni się od tej sprzed awarii rurociągu. Bardzo dobrze działa ozonowanie, które w kolejnych dniach badania potwierdziło stały trend poprawy wskaźników rozpuszczonego tlenu w wodzie.


Aktualizacja 30.09.2019:

Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu. Awaria miejskiego kolektora przesyłowego nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki. Woda spełnia rygorystyczne wymogi, a jej skład jest codziennie kontrolowany, na każdym etapie uzdatniania.

Najnowocześniejsze technologie, zmodernizowane instalacje i szczegółowe badania – wszystko to gwarantuje, że woda dostarczana przez wodociągi warszawskie do domów mieszkańców jest smaczna, czysta i nadaje się do picia prosto z kranu.

Awaria układu przesyłowego dotyczy systemu kanalizacyjnego i nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom - ujęcia kranówki dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane między 506 km a 509 km na rzece. Jest to 10 km wcześniej od miejsca kontrolowanego zrzutu nieczystości do rzeki, który odbywa się poniżej, na wysokości 519 km.

Każdego dnia w stolicy uzdatnia się ponad 350 milionów litrów wody. Zanim trafi do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, musi przejść szereg skomplikowanych procesów technologicznych i szczegółowych badań laboratoryjnych. W nowoczesnych zakładach warszawskich wodociągów woda poddawana jest m.in. wieloetapowej filtracji, ozonowaniu i dezynfekcji. Wszystko po to, aby była bezpieczna, czysta i smaczna.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prowadzi też Sanepid.

Woda dostarczana do domów i mieszkań na Białołece pochodzi nie z Wisły, a z Jeziora Zegrzyńskiego. Jest uzdatniana przez Zakład Północny w Wieliszewie.

Sztab kryzysowy, powołany przez prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, pracuje nad jak najszybszym ustaleniem przyczyn i usunięciem awarii miejskiego kolektora przesyłowego.

Pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego odbyło się w środę w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

Awaria nastąpiła w układzie przesyłowym, który obsługuje nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy (z siedmiu dzielnic – Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włochy, a także części Mokotowa). W tunelu położonym około 11 metrów pod dnem Wisły przebiegają dwa rurociągi (kolektory) o średnicy 1,60 m każdy. Pierwszy z nich – podstawowy, kolektor A – uległ awarii we wtorek, 27 sierpnia, o godz. 5.50. Przesył nieczystości natychmiast został przekierowany do rezerwowego kolektora B i nie doszło do wycieku nieczystości do Wisły. W środę rano nastąpiła awaria rezerwowego kolektora B. Z tego powodu około godziny 8.00 w środę, 28 sierpnia, rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do rzeki.

Zgodnie z procedurami, o zrzucie niezwłocznie zostało powiadomione Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Informacje przekazano także mediom i opinii publicznej.

Operator infrastruktury krytycznej jest prawnie zobowiązany do niezwłocznego poinformowania instytucji rządowych w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. A z tą mieliśmy do czynienia w środę, 28 sierpnia, w chwili rozpoczęcia zrzutu nieczystości.

Jakość wody pitnej dla mieszkańców Warszawy jest niezagrożona – ujęcia wody znajdują się powyżej miejsca zrzutu. Czystość wody jest cały czas monitorowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

– Choć sytuacja w Warszawie jest stabilna, a jakość wody dostarczanej mieszkańcom bezpieczna, to skutki uszkodzenia systemu rurociągów mogą być odczuwalne w innych częściach kraju – powiedział po posiedzeniu sztabu kryzysowego Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – Niestety wróciliśmy do sytuacji sprzed 2012 roku, kiedy część stołecznych ścieków była odprowadzana bezpośrednio do Wisły.

W tej chwili na miejscu awarii pracują eksperci. 

Oczyszczalnia „Czajka” działa i cały czas odbiera nieczystości z prawobrzeżnej części Warszawy. Zrzut dotyczy ścieków z siedmiu dzielnic.

Dzielnica Białołeka wystąpiła z prośbą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie o przekazywanie na bieżąco wszelkich informacji o postępach w naprawie awarii.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...

Wjazd na parking urzędu po pobraniu biletu. Opłata: 3 h bezpłatnie, później 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Więcej w regulaminie.

Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
17551249
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
GASTRO PNG.png
SPIERAMY PNG-1.jpg
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg