logo.png
                 
pl
pl
 
25 rocznica powstania Białołęki jako odrębnego bytu samorządowego
Opublikowano: 19.06.2019
grafika

Warszawa, dnia 19 czerwca 2019 r.

Dziś mija 25 rocznica powstania Białołęki jako odrębnego bytu samorządowego na mapie Warszawy. 19 czerwca 1994 roku, na mocy ustawy z dnia 25 marca 1994 roku o ustroju m.st. Warszawy utworzono Gminę Warszawa – Białołęka. Tego dnia odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Białołęka powstała w wyniku nowego podziału administracyjnego, polegającego na przekształceniu istniejących wtedy ośmiu dzielnic – gmin w 11 nowych tzw. gmin warszawskich. Białołęka zajęła tereny o powierzchni 7 400 ha, czyli ok. 15% powierzchni całej Warszawy.

Urząd Gminy Warszawa – Białołęka mieścił się w dwóch budynkach: przy ul. Ks. Kłopotowskiego 15 oraz przy ulicy Marywilskiej 58 w wynajmowanych pomieszczeniach nieistniejącej już fabryki Tworzyw Sztucznych. W pierwszą rocznicę utworzenia Gminy Warszawa – Białołęka, odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Urzędu, a dokładnie 22 lata temu, 19 czerwca 1997 roku nastąpiło otwarcie ratusza przy ul. Modlińskiej 197. Pierwszym burmistrzem i jednocześnie przewodniczącym siedmioosobowego zarządu Białołęki był Jerzy Smoczyński.

Gmina Warszawa Białołęka w roku 1994 liczyła ok. 33 000 osób, co stanowiło 2,5% ludności Warszawy. Najwięcej mieszkańców, ponad 16,5 tys., liczyło wówczas osiedle Tarchomin. Zabudowa blokowa charakteryzowała również powstające dopiero osiedle Nowodwory.

Dziś Białołęka jest jedną z 18 dzielnic Warszawy, po tym jak w 2002 roku zmieniono podział terytorialny stolicy, likwidując gminy i zastępując je jednostkami pomocniczymi.

Białołęka to obecnie najdynamiczniej rozwijająca się stołeczna dzielnica. Każdego roku melduje się tu ponad 3 tysiące nowych mieszkańców. Szacuje się, że drugie tyle przybywa bez meldunku. Liczba osób zameldowanych na stałe i pobyt czasowy wynosi już ponad 120 tys., a łącznie z niezameldowanymi mieszkańcami – przekracza 150 tys. Obecnie Białołęczanie stanowią 6,8% ludności Warszawy.

W 1994 roku na terenie Białołęki istniało osiem szkół podstawowych, dziś mamy szesnaście podstawówek i liceum przy ul. van Gogha 1. Każda z placówek oświatowych, przejętych ćwierć wieku temu przez samorząd została znacząco rozbudowana lub mieści się w kilku budynkach.

Odkąd Białołęka stała się odrębnym bytem samorządowym powstały dwa ośrodki kultury i kilka obiektów ośrodka sportu; zbudowano pływalnię, linię tramwajową na Tarchomin, most na Wiśle im. Marii Skłodowskiej–Curie. W tym czasie powstały niemal wszystkie istniejące parki i tereny sportowo – rekreacyjne i kilkaset dróg. W budowie są kolejne trzy szkoły, wielospecjalistyczna przychodnia ze szpitalem chirurgii jednego dnia, a w przygotowaniu m.in. linia tramwajowa na Zieloną Białołękę.

Z okazji dzisiejszego jubileuszu życzymy Państwu satysfakcji z mieszkania w naszej dzielnicy, by Białołęka w jak najwyższym stopniu spełniała Państwa oczekiwania. Dziękujemy też za włączanie się w proces tworzenia naszej małej ojczyzny – za udział w posiedzeniach Rady Dzielnicy, konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim, za wszelkie inicjatywy sąsiedzkie. Każdą lokalną społeczność tworzą ludzie, dlatego tak ważne, abyśmy dbali o dobre relacje. Przy tak dynamicznym przyroście liczby mieszkańców to wyjątkowe wyzwanie. Tym bardziej cieszy fakt, że mieszkańcy naszej dzielnicy tak dobrze się integrują, co pokazał m.in. bardzo liczny udział w tegorocznym święcie dzielnicy – Dniach Białołęki.

Drodzy Państwo, dziękujemy za wszystkie uwagi, zarówno te docierające do Urzędu Dzielnicy, jak i przekazywane bezpośrednio na spotkaniach. Wszelkie sygnały - nawet te krytyczne, pozwalają władzom samorządowym podejmować oczekiwane przez Państwa działania. W sposób szczególny dziękujemy też za wyrozumiałość – Białołęka to dzielnica w budowie i cały czas wymaga wysiłku i pracy nas wszystkich.

Białołęce natomiast z okazji jej 25-lecia życzymy, by piękniała każdego dnia, kierujący dzielnicą samorząd zawsze dbał o jej zrównoważony rozwój, a mieszkańcy brali za nią odpowiedzialność.

Burmistrz Dzielnicy Białołeka m.st. Warszawy Grzegorz Kuca

Przewodniczący Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy Piotr Jaworski

treść listu burmistrza i przewodniczącego rady do mieszkańców dzielnicy

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00
Dyżur stanowisk obsługi mieszkańców:
Pon: 16:00 - 18:00
Dyżur działalności gospodarczej:
Pon: 16:00 - 18:00
(ul. Marywilska 44, I piętro)
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia:
Pon- Czw: 08:00 - 16:00
(ul. Milenijna 2a)
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
14858799
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg