logo.png
                 
pl
pl
 
Pszczoły zamieszkały na ratuszu
Opublikowano: 18.04.2019
grafika

W czwartek, 18 kwietnia, przybyło na Białołęce… ponad 30 000 nowych mieszkańców! Dwie pszczele rodziny, bo o nich mowa, zamieszkały na dachu białołęckiego urzędu. W okolicy mają obfitą stołówkę.  

Pszczoły które zamieszkały przy ul. Modlińskiej 197, to dwie rodziny, czyli dwa roje rasy Kraińskiej linii Hinderhofer AGT z matkami hodowlanymi z 2018 roku. Ich domem są dwa drewniane ule typu Longstroth ¾. Białołęckie pszczoły będą miały bardzo bogatą bazę użytkową: spadź ze starych dębów na Kępie Tarchomińskiej, nawłoć znad Wisły, jak również lipy oraz drzewa owocowe w Rodzinnych Ogródkach Działkowych i okolicznych posesjach.

Pszczoła miodna jest jedynym owadem na świecie, który wytwarza pokarm dla człowieka. Najpopularniejszym produktem pszczelim jest miód, ale od pszczół pozyskuje się również pyłek kwiatowy, pierzgę, propolis, wosk, mleczko pszczele i jad pszczeli. Pszczoły miodne zapylają ponad 70% roślin pożytkowych. Aż 1/3 produktów spożywczych powstaje przy ich współudziale. Obecność pszczół na roślinach owadopylnych zwiększa plony od kilku do nawet 90 procent.

Miodem, który wytworzą nowi mieszkańcy, pod koniec lata będziemy częstować białołęczan! Miód, bez względu na „miejsce pracy” owadów, to jeden z najzdrowszych, a jednocześnie najczystszych produktów spożywczych. Pszczoły zbierają nektar tylko z czystych kwiatów, Dodatkowo rodzina pszczela działa jak naturalny i wyjątkowy system filtrujący. Ponadto rośliny w miastach nie są opryskiwane, a więc nie są skażone pestycydami, dlatego dla pszczół to doskonały teren do zbiorów.

Pszczelarstwo od kilku lat staje się bardzo popularne w Polsce, pszczoły jednak nadal są zagrożone, szczególnie przez rolnictwo. Szkodzą im nie tylko pestycydy, ale również brak pożytków, wynikający m.in. z uprawy  wielkich monokultur, np. rzepaku. Pszczelarstwo miejskie jest więc szansą dla pszczół, a dla ludzi niemałą gratką. Dzięki miejskim pożytkom pszczoły produkują bardzo różnorodny miód.

W Warszawie ule znajdują się m.in. na Urzędzie Dzielnicy Bemowo, na Pałacu Kultury i Nauki, w ogrodach Sejmu RP, na terenie Ministerstwa Rolnictwa, na budynku dyrekcji Lasów Państwowych, na dachu hotelu Hyatt, na dachu Arkadii i Galerii Wileńskiej.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00
Dyżur stanowisk obsługi mieszkańców:
Pon: 16:00 - 18:00
Dyżur działalności gospodarczej:
Pon: 16:00 - 18:00
(ul. Marywilska 44, I piętro)
Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia:
Pon- Czw: 08:00 - 16:00
(ul. Milenijna 2a)
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
15442492
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg